איך לבחור מגבר לגיטרה חשמלית

קניתם גיטרה חשמלית או רוצים לקנות אבל לא יודעים להחליט מה לעשות עם המגבר? 

גיטרה חשמלית היא כלי נגינה מודרני שחלק חשוב ומשמעותי מהסאונד שלה הוא המגבר.

בניגוד לגיטרה אקוסטית או קלאסית, לגיטרה חשמלית אין צליל טבעי, הצליל של הגיטרה בוקע מהמגבר.

אז אילו סוגי מגברים יש?

נתחיל מזה שאם תחברו גיטרה חשמלית לרמקול רגיל או למערכת סטריאו ביתית הגיטרה תוציא צליל אבל זה לא הצליל אותו אנחנו מצפים לשמוע, מגבר הגיטרה בנוי במיוחד לגיטרה חשמלית ועובד על תדרים מסוימים. מאותה סיבה גם לא מחברים מיקרופון או גיטרה אקוסטית למגבר של חשמלית, זה פשוט לא מתאים ולא ישמע טוב.

אז ככלל יש שני סוגי מגברים:

מגבר מנורות 

המילה הנכונה בעצם היא שפורפרות. TUBE באנגלית. טכנולוגיה מיושנת, מסורבלת ויקרה של הגברת צליל, הומצאה ע”י תומאס אדיסון בסוף המאה ה 19 והיתה הטכנולוגיה המקובלת במכשירי הרדיו הישנים והענקיים של פעם. הצליל חם ועשיר ומגברי הגיטרות בטכנולוגיה הזאת מוציאים את הצליל האמיתי  של הגיטרה החשמלית אותו אנו מכירים מימי הביטלס, הנדריקס, אלביס ועד היום. יש חמימות מסוימת בצליל ולכלוך קל או כבד יותר בצליל שנשמע נעים ולא צורם באוזן.

מגבר טרנזיסטור

טרנזיסטור הוא רכיב אלקטרוני שהומצא בשנות הארבעים של המאה ה 20 והפך מאז להיות הטכנולוגיה החדישה של הגברת צליל, הוא אפשר לפתח מכשירי סטריאו ביתיים זולים משמעותית או מכשירי רדיו קטנים וקלים. מאוחר יותר גם מכשירי רדיו ניידים המופעלים ע”י סוללות שאנשים יכלו לקחת איתם לכל מקום. (היום זה מובן מאליו)

מגברי הגיטרה המיוצרים בטכנולוגיה זו לרוב לא נשמעים טוב כמו מגברי השפורפרות הישנים, אבל הם זולים משמעותית, קלים במשקל ועמידים מפני זעזועים ותחזוקה לקויה. במשך השנים ועד היום מיטב הטכנולוגיה מאפשרת לייצר מגברים עם הדמיה דיגיטלית של מגבר שפורפרות, דינמיקה של נגינה ותגובה דומה שמרגישה לגיטריסט כמו הדבר האמיתי. ככל שעוברות השנים הטכנולוגיה מתקדמת ומתחדשת ויש אפשרות למצוא בחנויות מגברים זולים מאד שמרגישים אנלוגיים עם החום והצבע המסוים שהנגן מחפש. 

הטכנולוגיה גם מאפשרת להוסיף אפקטים מובנים ושימושיים למגבר.

בסופו של דבר זה עניין של ניסיון, הגיטריסט המתחיל לא ממש יבחין בדקויות של סוגי המגברים, בסגנונות של מגברים בריטיים או אמריקאיים (יש הבדל) בדיוק כמו שלא מבחינים בין סוגי מכוניות כשלומדים לנהוג, אבל כולם יודעים שיש הבדל בין מרצדס למזדה ☺

אז מה לקנות?

מחירי המגברים נעים בין סביבות 300 ₪ למגבר ביתי קטן ופשוט שיש בו רק צליל נקי וצליל מלוכלך (דיסטורשן)  ועד אלפי שקלים. כמובן שאם אתם מתחילים אתם יכולים להסתפק במגבר פשוט וזול, כולם יעשו את העבודה, יש מגברים עם אפשרויות נוספות של סוגי מגברים וכן עם אפקטים, דיליי, ריברב, קורוס וכו’ . תמיד יכול להיות שימושי להכרת האפשרויות והשילובים בין האפקטים. 

כדאי ומומלץ לבוא לחנות בה יש מבחר עצום של מגברים בתצוגה כמו שיש אצלנו  בקול המוסיקה ולהשוות ביניהם.  כיום כמעט לכל מגבר יש הדגמה ביוטיוב ואפשר להתרשם מהיכולות אבל זה לא מרגיש אותו הדבר כשאתם מחברים גיטרה ומנגנים בעצמכם.

לצפיה במבחר מגברים לגיטרות חשמליות לחצן כאן!

כתיבת תגובה